Kiedy za oknem po ciepłych dniach nagle robi się chłodniej, wielu rodziców zastanawia się czy dziecko jest odpowiednio i wystarczające zakryte. Dylematy dotyczące stroju dla niemowlęcia pojawiają się także gdy zaczyna robić się cieplej bądź gdy nadchodzi szczególna okazja. Tymczasem w ofercie znajdziemy obecnie bardzo duży wybór ubranek, począwszy od tak małych rozmiarów jak 38 czy 40. Warto wiedzieć zatem czym się przy tym wyborze kierować.
Jesienne spacery
Jesienią, gdy pogoda jest zmienna i nieprzewidywalna, na zewnątrz najlepsze jest ubranie maluszka w kilka warstw. Na początek na uwagę zasługuje body, które skutecznie zakrywa brzuszek i nie uciska w żadnym miejscu. Przy zakładaniu body ważne jest, aby zaczynać od twarzy, a nie od czubka głowy, sygnalizując niemowlęciu czynność zakładania. Jesienią lepiej postawić na body z długim rękawem, po czym założyć średniej grubości spodenki, skarpetki i bluzeczkę. Dla najmłodszych praktycznym rozwiązaniem są te zapinane na guziczki, które można dopiąć po delikatnym odwróceniu niemowlęcia na brzuszek. Na wierzch przyda się jesienny płaszczyk, który w razie czego będzie można rozpiąć.
Ciepło, ale pod kontrolą
Niezwykle wygodnym rozwiązaniem są także pajacyki dla niemowląt. Wiele marek oferuje takie pajacyki, których zaletą jest nieprzemakalność i równomierne ocieplenie ciała. Wraz z nadejściem września, nierzadko rodzice zadają sobie również pytanie o nakrycie głowy. Najlepszym wyjściem będzie czapka z delikatnego materiału, zasłaniająca uszy od wiatru. Warto pamiętać, by na jesienną pogodę nie wybierać zbyt ciepłych nakryć głowy, które mogą prowadzić do przegrzania i szybszego łapania infekcji. To samo w przypadku bucików – najlepsze będą te wykonane z elastycznego i nieprzemakalnego materiału. Należałoby co pewien czas sprawdzać, czy od wewnętrznej strony czapeczki skóra nie zaczyna robić się wilgotna, co będzie oznaczało, że maluszek jest ubrany za ciepło.
Na letnie dni
W pierwszych dniach życia w celu odpowiedniej regulacji temperatury ciała niemowlęciu potrzebny będzie strój z długim rękawem, zasłaniający ramiona. Później należy już dobierać ubranka w zależności od temperatury powietrza. Jeśli jest bardzo ciepło, można wybrać krótkie spodenki, T-shirt i ewentualnie lekki sweter na chłodniejsze wieczory. Szczególnie w czasie upałów kluczowym aspektem jest zwrócenie uwagi na materiał ubranek, który powinien być miękki, lekki i oddychający. Świetnie sprawdzi się czysta bawełna, molton lub kaszmir.
Wieczorne przebieranie
Istotne jest, by od najwcześniejszych miesięcy przyzwyczajać dziecko, że następuje zmiana stroju na noc i na dzień. Stwarza to odpowiedni nastrój, daje maluszkowi sygnał do snu, a także zapewnia odpowiednią wygodę i świeżość. Warto zaopatrzyć się w śpioszki, które muszą być szczególnie wygodne i miękkie. Nakładamy je na body z krótkim rękawem, chyba że w sypialni temperatura wynosi poniżej 19 stopni Celsjusza. Opcjonalnie może to być piżama dopasowana rozmiarowo do wzrostu.
Odświętnie, ale racjonalnie
Zdarza się także, że na specjalne okazje potrzebujemy dla dziecka stroju bardziej szykownego, eleganckiego. Dla dziewczynek już od najmniejszych rozmiarów znajdziemy spódniczki z falbankami czy bluzeczki z kokardkami. Z kolei dla chłopców komplety z kieszonkami o niebanalnych wzorach i oryginalnej kolorystyce. Wyjątkowa okazja zobowiązuje, dlatego często rodzice mają potrzebę, by również niemowlęcia wpisały się kreacją w konwencję. Pamiętajmy jednak, by brać przede wszystkim pod uwagę wygodę niezbędną dla młodego, kształcącego się organizmu dziecka. Wszelkie materiały lub zapięcia, które mogłyby uwierać bądź prowadzić do przegrzania, są do odrzucenia. Warto, aby wybór był przemyślany i rzeczywiście wpasowywał się w okazję oraz Wasze preferencje.