Nietolerancja laktozy u niemowlaka występuje bardzo często, ale w większości przypadków ma charakter przejściowy. Nietolerancja laktozy u niemowlaka może mieć charakter trwały, co powoduje konieczność stosowania preparatów mlekozastępczych oraz diety bezlaktozowej w dalszym okresie życia dziecka oraz w dorosłości. Tytułem wstępu należy wyjaśnić, czym jest laktoza – to cukier zawarty w mleku, wymagający do prawidłowego strawienia (rozłożenia na czynniki pierwsze – glukozę i galaktozę) enzymu zwanego laktazą, który u niemowląt może występować w bardzo małych ilościach, albo wcale (alaktazja).
Objawy nietolerancji laktozy u niemowlaka
Nietolerancja laktozy u niemowlaka objawia się przede wszystkim takimi objawami, jak:
- cuchnącą, wodnistą biegunką
- gazy
- wzdęcia
- kolka
- odgłosy przelewania się płynów w brzuszku malucha
Pojawienie się tych objawów jest związane głównie z zaleganiem laktozy, co prowadzi do wzrostu ciśnienia osmotycznego w jelitach oraz powstanie gazów, które tworzą się w procesie fermentacji. Są to takie gazy, jak wodór, dwutlenek węgla i metan. Do pojawienia się objawów nietolerancji laktozy przyczyniają się także kwasy tłuszczowe – masłowy, octowy, mlekowy i propionowy. Są to związki podrażniające błonę śluzową jelit. Szczególnie niebezpiecznym objawem jest biegunka, która przyczynia się do nadmiernej utraty wody oraz elektrolitów, tłuszczów i białek. Długotrwałe utrzymywanie się biegunki powoduje niedożywienie oraz zmniejszenie wagi dziecka.
Przyczyny nietolerancji laktozy u niemowlaka
Przyczyny nietolerancji laktozy u niemowlaka są związane między innymi z takimi rodzajami czynników, jak czynniki genetyczne oraz czynniki związane z porodem. Pierwotny niedobór laktazy ma charakter dziedziczny. Nietolerancja laktozy jest spowodowana przez polimorfizm genu LCT, dziedziczony recesywnie. Objawy nietolerancji w tym przypadku pojawiają się już u noworodków, po pierwszym podaniu mleka matki, albo modyfikowanego mleka bogatego w laktozę. Wrodzony niedobór laktazy – alaktazja – jest wrodzonym defektem metabolicznym uwarunkowanym genetycznie.
Przejściowy niedobór laktazy
Przejściowy niedobór laktazy występuje u niektórych niemowląt, zwłaszcza u wcześniaków. Jego przyczyną jest niedostatecznie rozwinięty układ pokarmowy. Wrodzony niedobór laktazy należy do rzadkich chorób. Pierwsze symptomy tej jednostki chorobowej pojawiają się już w ciągu pierwszych dni życia noworodka. Jeżeli nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie dochodzi do ciężkiej biegunki. Nietolerancja laktozy wymaga wyeliminowania tego cukru z diety dziecka. Czytaj też o właściwościach zdrowotnych soków NFC.