jakie wybrać ubranka dla noworodka

Jak ubierać noworodki i niemowlaki? Ubieranie dziecka

Noworodki i niemowlaki powinny być ubrane w taki sposób, aby nie było im zimno, niemniej jednak nie można dopuścić do przegrzania dziecka. Ubranka dla dzieci muszą być odpowiednio dobrane do pory roku, temperatury panującej w pomieszczeniu i własnych preferencji dziecka – jedne kochają ciepło, inne wolą być lekko ubrane.

Ubranie po domu i na spacer

Ubranka dla niemowląt w domu muszą być przede wszystkim wygodne. Noworodki, które przez cały czas leżą mogą być ubrane w pajacyk. W przypadku niskiej temperatury powietrza warto założyć pod spód body z krótkim bądź długim rękawem. Niemowlak natomiast potrzebuje większej swobody, dlatego dobrze, gdy ma na sobie strój, który nie ogranicza jego ruchów. Może to być body i spodnie lub samo body, gdy w domu panuje odpowiednia temperatura. W celu zapewnienia dziecku wygody należy zadbać o to, aby nosiło ono odpowiednie rozmiary ubranek dla niemowląt. Ubierając dziecko na spacer warto pamiętać o tym, żeby nie przesadzić z ilością założonych warstw – nawet w zimie niemowlakowi wystarczy standardowe ubranie po domu plus kombinezon. W sezonie zimowym konieczna jest czapka, natomiast latem warto zadbać o nakrycie głowy, które ochroni malucha przed słońcem.

Jak ubierać dziecko do snu?

Odpowiednie ubieranie noworodków i niemowlaków na noc zapewni im zdrowy i spokojny sen. Noworodki i mniejsze niemowlaki nie powinny być przykryte kołderką ani kocykiem, ponieważ w nocy mogą je na siebie narzucić. Opieka nad niemowlęciem w nocy jest zwykle ograniczona, dlatego maluszek powinien spać w śpiworku, który zimą zapewni utrzymanie ciepła, natomiast latem będzie pełnił rolę jedynie lekkiego okrycia. Dziecko powinno mieć na sobie jedną warstwę ubranek, na przykład śpioszki czy półśpiochy i body. Niektórzy rodzice zakładają dziecku czapkę do snu – nie jest to konieczne, a wręcz może pogorszyć jakość snu malucha. Czapeczka zatrzymuje duże ilości ciepła, przez co może dojść do przegrzania niemowlaka.