Płaskostopie u dziecka. Jakie buty kupić?

Niestety, płaskostopie to wciąż duży problem wielu dzieci. Fizjoterapełci podkreślają… to od nas – rodziców wiele zależy. Jeśli od samego początku będziemy dbali o prawidłowy rozwój naszego malucha i jego stopy, możemy zapobiec wadom postawy, czy właśnie powstaniu tytułowej dysfunkcji. Czym jest tak naprawdę płaskostopie? Czy w momencie, kiedy już wystąpi, jesteśmy w stanie coś zrobić? Czy buty dla dzieci na płaskostopie są skuteczne? Przeczytaj tekst i dbaj o zdrowie swojej pociechy!

Płaskostopie u dziecka – czym właściwie jest?

Zanim przejdziemy do konkretów i zadamy sobie dwa podstawowe pytania: jak leczyć płaskostopie u dziecka i czy można mu zapobiec? Musimy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie, czym ono właściwie jest? Płaskostopie możemy obserwować od pięty, aż po końce palców. Jak najprościej je zdiagnozować? Stopa nie ma tradycyjnego wysklepienia. Powód? Nasilające się napięcie mięśni, torebek stawowych, więzadeł. Problem ten zazwyczaj pojawia się około trzeciego roku życia. Jeśli zareagujemy w odpowiednim momencie i zaczniemy przeciwdziałać, możemy odnieść sukces. Stopa wróci do naturalnego stanu. Bagatelizując zmiany, niestety mogą one pozostać na dłużej. To właśnie w pierwszych latach życia kształtuje się nasza postawa. Dlatego też nie możemy pod żadnym pozorem ignorować jakichkolwiek oznak płaskostopia.

Płaskostopie – czy możemy mu zapobiec?

Wielu rodziców – szczególnie tych, u których dzieci płaskostopie już wystąpiło zadaje sobie pytanie: czy można temu zapobiec? Jak to zrobić? I tu przechodzimy do sedna sprawy – buty. Oczywiście w pierwszych miesiącach wystarczą odpowiednio wyprofilowane skarpetki. Z czasem musimy jednak zakupić buty profilaktyczne. Szczególne znaczenie ma w przypadku takich butów odpowiednio wyprofilowana podeszwa. Zapobiega ona zniekształceniom. Zmiany w obrębie podbicia stopy trzeba szybko zahamować, jak tylko się pojawią.

Buty dla dzieci na płaskostopie – jakie kupić?

Wybór butów dla dzieci na tą przypadłość jest naprawdę spory. Od klasycznych butów za kostkę dla chłopca i dziewczynki, aż po obuwie sportowe. Nie wiesz jakie buty kupić? Skorzystaj z porady fizjoterapeuty. Tacy specjaliści doskonale wiedzą jak pomóc Twojemu dziecku. Codziennie w ich gabinetach pojawiają się mali pacjenci z problemem płaskostopia. Dobrym rozwiązaniem jest też konsultacja z pracownikiem sklepu, w którym planujemy zrealizować zakupy. Nawet drobna porada może okazać się bezcenna. Warto z niej skorzystać.