Jak wybrać obuwie dla dziecka?

Jak wybrać obuwie dla dziecka?

Wybór najlepszego buta dla dziecka może być trudnym zadaniem. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak rozmiar stopy, wzrost dziecka i poziom jego aktywności.  Najlepsze buty dla malucha na wiosnę to te, które są lekkie, przewiewne i sprawdzą się w różnych sytuacjach pogodowych.

Niemowlęta i małe dzieci mają wrażliwą skórę, dlatego tak istotne jest zakup butów wykonanych z dobrej jakości materiału. Ważne jest to, aby buciki były przewiewne i lekkie, ponieważ dzięki temu maluch będzie czuł się w nich komfortowo.

Pamiętaj o tym przy kupnie butów

Buty są ważnym elementem naszego ubioru. Dzieci cechuje duża aktywność oraz nieroztropność, przez co obuwie musi być wytrzymałe, a więc i wzmacniające poczucie bezpieczeństwa u malucha. Dlaczego kwestia dobrania odpowiedniego obuwia jest tak ważna? W dużej mierze chodzi o zdrowie dziecka. Najmłodsi przeważnie mają zdrowe stopy, jednak tylko jeden na pięciu dorosłych nie odczuwa żadnych dolegliwości związanych ze stopami. Przyczyną często jest źle dobrane obuwie za najmłodszych lat.

Jest kilka rzeczy, o których zdecydowanie powinniśmy pamiętać. Przede wszystkim małe dziecko rośnie naprawdę szybko. Z tego powodu mierz jego stopę co dwa, maksymalnie trzy miesiące. Jeśli zauważysz, że stopa dziecka może już być nieco za duża na dane obuwie, to koniecznie zmień je na takie o większym rozmiarze. Niektórzy rodzice uważają, że póki stopa jakoś mieści się w buciku, to maluch może „jeszcze chwilę w nim pochodzić”. Tymczasem właśnie takie podejście jest częstą przyczyną wad stóp. Naprawdę nie ma sensu skazywać najmłodszych na tego typu nieprzyjemności.

Co również ważne, gdy nasze dziecko przebywa w domu, niech porusza się w skarpetkach (na przykład antypoślizgowych). To bardzo ważne, aby maluch chodził możliwie jak najwięcej boso, ponieważ w ten sposób może swobodnie poruszać palcami, co odgrywa dużą rolę w prawidłowym rozwoju jego stóp.

Na co zwracać uwagę przy kupnie butów

Gdy już udajemy się do sklepu po buty dla malucha, musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim obuwie powinniśmy kupić o 10mm większe. Stopy dziecka rosną błyskawicznie, jest to około 1cm w ciągu roku. Kupując nieco większe buciki sprawimy, że dziecko przez dłuższy czas będzie się czuło w danym obuwiu komfortowo.

Kolejną rzeczą, którą warto mieć na uwadze, są czubki butów. Przede wszystkim muszą być one wysokie oraz szerokie. W młodym wieku ważna jest możliwość swobodnego poruszania palcami. Z tego powodu warto też postawić na obuwie z zaokrąglonym czubkiem, ponieważ ułatwi ono dziecku poruszanie się. Naturalnie ważna jest również podeszwa. Dziecko dużo biega, skacze, często zmienia pozycję. Dlatego jego buty muszą być dostosowane do wszystkich codziennych wyzwań. Z tego powodu podeszwa powinna być elastyczna, a także mieć zabezpieczenie antypoślizgowe.

Nadeszły już ciepłe dni, a więc musimy pamiętać o dostosowaniu się do aktualnych warunków pogodowych. Buty dziecięce powinny dobrze wchłaniać pot, ponieważ w innym wypadku może dojść do pojawienia się grzybicy stóp. Z tego powodu warto zakupić obuwie z dobrej jakości materiału (skóry naturalnej lub materiałów tekstylnych dobrej jakości). Ważny jest też ciężar buta. Powinien być on lekki, aby nie przeszkadzać dziecku w chodzeniu.

Buty nowe czy używane?

Stopa dziecka rośnie bardzo szybko, więc niektórzy mniej majętni rodzice zastanawiają się nad tym, czy nie wziąć obuwia z drugiej ręki. Jeśli nasza sytuacja materialna jest ciężka, to faktycznie jest to jakieś rozwiązanie. Jednak zasadniczo zdecydowanie lepiej jest kupić nowe obuwie. Przede wszystkim obuwie formuje się do naszego kształtu stopy. Jeśli na przykład jakiś maluch miał wadę stóp, a następnie jego buty zostały przekazane innemu dziecku, to u niego również z czasem będzie mógł pojawić się podobny problem. Dlatego najlepiej będzie, jeżeli zrezygnujemy z „obuwia po starszym bracie” i kupimy dziecku nowe buty, które będą dobrze dopasowane do jego stopy.

Co ciekawe, również dorośli często nie przykładają należnej uwagi do swojego obuwia. Problem ten dotyczy szczególnie mężczyzn. A przecież buty męskie to niezwykle istotna sprawa! To w dużej mierze od nich zależy nasz codzienny komfort. Źle dobrane obuwie to niepotrzebne problemy, nie ma więc sensu się męczyć. Lepiej poświęcić dłuższą chwilę na doborze odpowiednich butów.