Bezpowrotnie minęły czasy, kiedy w dziecięcym menu istniała jedynie kaszka manna, czy kaszki ryżowe. Dziś na półkach mamy kaszki dla niemowląt smakowe, owocowe, zbożowe oraz bezmleczne, przeznaczone dla dzieci ze skazą białkową i alergiami pokarmowymi lub ryzykiem ich wystąpienia. Dla dzieci karmionych piersią najlepiej ugotować kaszkę z dodatkiem wody (zgodnie z instrukcją na opakowaniu). Zazwyczaj wygląda to następująco:
– Zwykła kaszka manna
Rozprowadzamy kaszkę w niedużej ilości zimnej wody i wlewamy na gotującą się wodę. Gotujemy około kilkunastu minut.
– Kaszka manna błyskawiczna
Kaszka manna błyskawiczna jest gotowana z zwykle krócej – około 4 minuty.
– Kaszka manna glutenowa dla dzieci.
Tej nigdy nie gotujemy. Mieszamy ją z gorącą wodą w proporcjach podanych na opakowaniu. Tak ugotowaną kaszkę (pół łyżeczki) przekładamy do miseczki i dodajemy własne mleko, aby uzyskać odpowiednią dla dziecka konsystencję. Kaszka manna z mlekiem matki powinna lepiej smakować niemowlakowi.
Czy dzieci lubią kaszkę
Niestety, o ile niemowlęta bardzo lubią kaszki, to starsze dzieci często nie lubią ich w swoim menu. Właśnie dlatego już pod koniec pierwszego roku życia warto zacząć przyzwyczajać dziecko także do jedzenia kasz grubszych, jak jaglana, pęczak, mazurska, gryczana, i podawać je nie tylko na słodko. Gruboziarnista kasza jest wartościowsza niż manna czy pszenna błyskawiczna. Im grubsza, tym lepsza, ponieważ rozdrabnianie zawsze oznacza utratę części składników mineralnych. Niemowlętom podaje się na początku kaszki, które nie mają w swoim składzie glutenu, białka roślinnego często wywołującego alergię.
Kaszki bezglutenowe
Do kasz bezglutenowych należą: ryż, kasza kukurydziana, gryczana, jaglana i tapioka. W Polsce z myślą o niemowlętach wytwarza się kaszkę ryżową i kukurydzianą. Do niedawna pediatrzy sądzili, że aż do ukończenia 10. miesiąca życia dziecko nie powinno jeść żadnych produktów zawierających gluten. Obecnie jednak twierdzą, aby podawać niemowlętom karmionym piersią niewielkie ilości kaszki manny od czwartego lub piątego miesiąca życia. Dzienna dawka powinna być niewielka (ok. 2 g, czyli mała łyżeczka. Ma to za zadanie tzw. szczepienia przed wystąpieniem alergii i choroby trzewnej, zwanej celiakią).
Kiedy podawać dziecku kaszkę
Właśnie dzięki kaszce dziecko ma szansę pierwszy raz zetknąć się z glutenem. Jeśli jest karmione piersią – już w piątym miesiącu, a w szóstym – gdy dostaje mleko z butelki. Kiedyś produkty glutenowe podawało się dopiero w 10. miesiącu życia dziecka. Od ubiegłego roku jednak dietetycy zalecają, by odrobinę kaszki glutenowej (manny, pszennej) wprowadzić do menu dziecka znacznie szybciej. Wiele badań naukowych dowiodło, że wczesne oraz stopniowe wprowadzanie glutenu zmniejsza ryzyko zachorowania na celiakię (choroba polega na uczuleniu na białko zawarte w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie). Mniej więcej w tym samym czasie dziecko może też próbować kaszek z innych zbóż, początkowo łączonych z mlekiem lub jako składnik obiadów lub deserów. Sprawdź, czy wprowadzasz je do diety malucha w odpowiedniej kolejności. Uważaj też na ilość, bo kaszka, zwłaszcza manna, tuczy, co może prowadzić do nadwagi dziecka.