Dla wielu dzieci zachętą do zwiększenia aktywności fizycznej może się okazać trenowanie sportów walki. Wiele szkół prowadzących zajęcia w polskich miastach oferuje zajęcia dla najmłodszych. Na macie ćwiczą już trzylatkowie, pod opieką wyspecjalizowanych trenerów. Trenowanie sportów walki, judo, karate czy tekwondo pozwala wydobyć z dzieci wszystko co najlepsze. Najmłodsi na macie uczą się zdrowej rywalizacji. Mają także szanse na zawiązanie pierwszych sportowych przyjaźni, które nierzadko rozwijają się przez całe życie. Współrywalizowanie dzieci w zawodach dostarcza im wiele radości, uczą się cieszyć nie tylko z własnych sukcesów i medali, ale również z osiągnięć rówieśników. Nie można zapomnieć także o tym, że znajomość technik walki od najmłodszych lat niesamowicie dodaje pewności siebie i pozwala w przyszłości obronić się w nieoczekiwanych i nieprzyjemnych sytuacjach. Dziewczynka trenująca judo i znająca wszystkie podstawowe chwyty już jako nastolatka czy dorosła kobieta nie pozwoli się skrzywdzić.
Sporty męskie, sporty damkie
Okazać się może, że nasze dziecko będzie miało problem z zaakceptowaniem swoich zainteresowań określoną dziedziną sportu. Właśnie ten szczegół może być powodem lęku przed odrzuceniem przez większość, która nie do końca być może zrozumie pasję. Dziś pod tym względem jest o wiele lepiej, ale wiele lat temu sytuacje, gdy chłopiec chciał zapisać się do szkoły baletowej nie spotykały się z uznaniem społeczeństwa i rodziny. Stawiane były jasne granice – także w dziedzinie dyscyplin sportowych, co dzisiaj wydaje się kuriozalne. Jeśli nasza córka chce spróbować trenować boks lub syn marzy o zatańczeniu “Jeziora łabędziego” – nie zabraniajmy spełniać marzeń! Skrzydła podcięte w młodych latach nie odrastają tak szybko…
Sporty grupowe lub indywidualne
Nie każde dziecko czuje się wyśmienicie przy uprawianiu sportów zespołowych. Należy to uszanować. Jeśli dziecko będzie miało do nas zaufanie i stwierdzi, że woli poświęcić się jakiejś indywidualnej dziedzinie sportu – z pewnością nam o tym powie. Rodzice i opiekunowie mają za zadanie przede wszystkim wskazać drogę dziecku, jaką może podążać w kwestii rozwoju fizycznego. Trzeba pamiętać, że w pierwszej kolejności to dziecko musi czerpać przyjemność z uprawianej dyscypliny i to do niego należy ostateczna decyzja.
Czytaj też: